Crkva danas slavi svetkovinu Uzašašća Gospodinova ili Spasovo. Uskrs, najveće otajstvo vjere, u bogoslužju se naglašeno slavi kroz pedeset susljednih dana, sve do uključivo svetkovine Duha Svetoga, nedjelje Pedesetnice. Tema toga vremena je Kristov prolaz kroz smrt u slavu uskrsnuća. Na četrdeseti dan toga razdoblja pada, uvijek u četvrtak, blagdan Spasova ili, točnije rečeno, svetkovina Uzašašća Gospodina našega Isusa Krista. Spasovo je, dakle, jedan od uskrsnih blagdana. Ističe jedan važan pogled na uskrsni događaj:

Krist se sa svojim ljudskim uskrslim tijelom vraća nebeskom Ocu, i kao čovjek sjedi Njemu zdesna.

Uzašašće se u prvo kršćansko vrijeme slavilo najprije zajedno s poslanjem Duha Svetoga, 50. uskrsni dan, kao završetak i ispunjenje Kristovog djela spasenja. Od 4. stoljeća blagdan Uzašašća izdvaja se i slavi zasebno, četrdesetog uskrsnog dana. Razlog tome je brojka ’40’ koja ima simboličko značenje, ali i tekst u Djelima apostolskim 1,3: ‘Njima je Isus nakon svoje muke mnogim dokazima pokazao da je živ, četrdeset im se dana ukazivao i govorio o kraljevstvu Božjem.’ Malo zatim, u recima od 9. do 11. sažeto se govori i o Isusovom uzašašću.

Danas se spominjemo i blaženog Ivana Merza. Rođen je u Banjoj Luci 1896., a umro na glasu svetosti u Zagrebu na današnji dan 1928. U rodnom gradu Ivan pohađa realnu gimnaziju i maturira s odličnim uspjehom. Na Bečkom sveučilištu upisuje studij prava, no već u ljeto iste godine, u punom jeku Prvoga svjetskog rata, pozvan je u vojsku. Polazi na talijansko bojište na kojem ostaje sve do svršetka rata.

Godine 1920. odlazi u Pariz gdje nastavlja studij književnosti na Sorbonni i Institutu Catholique. Po završetku se vraća u Zagreb i postaje profesor francuskog jezika na Nadbiskupskoj klasičnoj gimnaziji. Godine 1923. doktorirao je na temu ‘Utjecaj liturgije na francuske pisce’ i potom još dvije godine, pod vodstvom isusovaca, privatno studira kršćansku filozofiju, teologiju i sve važnije crkvene dokumente.

Zadnjih šest godina života i boravka u Zagrebu razvija veliku apostolsku djelatnost za mladež i prvi u katoličku javnost unosi ideje papinske Katoličke akcije. Kroz osnivanje i djelovanje Hrvatskoga orlovskog saveza posebno širi ljubav i odanost prema Papi i Crkvi.

Ubraja se među najveće promicatelje liturgijske obnove i euharistijskog života u hrvatskom narodu, a sam živi uzornim kršćanskim životom. Posljednjih šest godina svakodnevno ide na pričest u Bazilici Srca Isusova u Zagrebu. Blaženim ga je u njegovoj rodnoj Banjoj Luci 22. lipnja 2003. proglasio papa Ivan Pavao II.