Kaniška Iva je mjesto kod Garešnice, danas sjedište istoimene župe. Župa se prostire između susjednih župa Gaj, Međurić, Kutinska Slatina i Garešnica, a obuhvaća naselja: Kaniška Iva, Mala Bršljanica, Malo Vukovje, Rogoza, Velika Bršljanica i Veliko Vukovje. Prema popisu stanovnika iz 2011.godine tu živi danas 1.362 stanovnika, od kojih su oko 800 katolici, a ostali stanovnici su pravoslavci. Najveće je naselje Kaniška Iva i tu žive samo katolici. U ostalim naseljima župe žive miješano katolici i pravoslavci . U vremenu nakon Domovinskoga rata na područje župe naselilo se nešto prognanih Hrvata iz Bosne.

Do 2009. župa je pripadala Zagrebačkoj nadbiskupiji. Papa Benedikt XVI. svojom bulom De maiore spirituali bono, od 5. prosinca 2009., uspostavio je Bjelovarsko-križevačku biskupiju (Dioecesis Bellovariensis-Crisiensis), u koju spadaju dekanati: Čazmanski i Garešnički iz Čazmanskog arhiđakonata te svih pet dekanata iz Kalničkoga, odnosno Bjelovarsko-kalničkog arhiđakona­ta (Bjelovarski, Cirkvenski, Križevački, Vrbovečki i Zelinski). Tako je i župa Kaniška Iva postala dio nove Bjelovarsko-križevačke biskupije.

Do 2009. godine župi Kaniška Iva pripadala su naselja Brinjani i Stupovača. Odredbom nadbiskupa zagrebačkog i metropolite Josipa Bozanića od nedjelje 29.11.2009. 80-tak katoličkih obitelji Stupovače i Brinjana pripadaju župi bl. Alojzija Stepinca u Kutinskoj Slatini na području grada Kutine u Sisačko-moslavačkoj županiji (Sisačka biskupija).